fbpx

Czego szukasz?

Książki, które przeczytałam w 2019 roku cz. 1

Uwielbiam rywalizację, a w szczególności lubię rywalizować sama ze sobą. W 2017 roku chyba nie przeczytałam żadnej książki tłumacząc się, że mam zbyt mało czasu. W 2018 postanowiłam czytać minimum jedną książkę w miesiącu i na koniec roku na mojej liście było aż 23 książki. W tym roku chciałabym poprawić ten wynik. Właśnie mija pierwsza połowa 2019 roku, a ja przeczytałam już 20 książek. Jak znajduję czas na czytanie? Zamieniłam czas spędzany na telefonie na czas spędzany przy książce 😉 Polecam!

Poniżej lista książek, które przeczytałam w pierwszej połowie 2019 roku wraz z krótką SUBIEKTYWNĄ opinią.

21 na XXI wiek – Yuval Noah Harari

Po przeczytaniu „Sapiens” chciałam wiedzieć więcej. Harari stawia prowokacyjne pytania i porusza kwestie, nad którymi wcześniej się nie zastanawiałam. Porusza temat Donalda Trumpa, Brexitu, fake newsów, biotechnologi, sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości, dewastacji środowiska naturalnego, kryzysu uchodźców, terroryzmu oraz schyłku liberalizmu. Jeśli lubisz być zorientowani w tym co się dzieje na świecie, a nie lubisz oglądać wiadomości – ta książka jest dla ciebie.

Insight. Droga do mentalnej dojrzałości – Michał Pasterski

Książkę Michała Pasterskiego dostałam pod choinkę. Sama raczej nie sięgnęłabym po tę pozycję. Czytanie tej książki to była trudna przeprawa. Autor zadaje wiele pytań, na które na co dzień nie chcemy odpowiadać. Dowiedziałam się wiele o potrzebach człowieka, o samoświadomości i zajrzałam wgłąb siebie. Wiele razy zdarzyło mi się płakać podczas czytania tej książki, tak bardzo poruszała moje emocje. To taka psychoterapia w domu. W książce są ćwiczenia, które robiłam sobie w myślach, ale ich nie zapisywałam. Nie lubię takiej formy i nie chciało mi się ich robić. Może kiedyś wrócę jeszcze raz do tej książki z ołówkiem w ręku.

Homo Deus – Yuval Noah Harari

Na co dzień nie zastanawiamy się jak ogromny postęp dzieje się w świecie nauki. Nie myślimy o tym, że poszukuje się środków przedłużających życie oraz rozwiązań wypierających pracę szarych mieszkańców ziemi. Jak będą wyglądały wojny? Czym będą zajmować się ludzie, którzy zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję? Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

4 godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss

Moja wizja życia oraz pracy jest oderwana od rzeczywistości. Z jednej strony chcę pracować jak najmniej i mieć czas na życie. Z drugiej strony czuję czasem presję otoczenia, że nie pracuje 160 godzin w miesiącu. Później znowu sobie przypominam, że zakładałam swoją firmę, żeby ona służyła mi, a nie ja jej. Bardzo długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki i chyba przeczytałam ją w dobrym momencie. Dodała mi otuchy w mojej oderwanej od rzeczywistości wizji pracy. Na pewno trudno jest przenieść rozwiązania autora do swojego życia. Moim zdaniem to świetna, otwierająca oczy na nowe rozwiązania książka, pod warunkiem przepuszczenia jej przez sitko naszych doświadczeń.

Człowiek na bakterie – Margit Kossobudzka

Przeczytałam tę książkę do końca tylko dlatego, że nie była aż tak obszerna, a ja zazwyczaj kończę to co zaczęłam. Tak ciekawy temat ubrany w tak nudną i nieprzystępną formę. Są na rynku książki o tematyce zdrowia jelit oraz mikrobioty napisane w ciekawszy sposób.

Rośliny oczyszczające powietrze – Ariene Boixiere-Asseray, Genevieve Chaudet

Krótka pozycja, która zachęciła mnie do kupienia kilku roślinek. Zanim przeczytałam tę książkę nie miałam ani jednej rośliny doniczkowej. Teraz mam ich kilkanaście. Oczywiście należy pamiętać, że rośliny nie oczyszczą nam powietrza w mieszkaniu ze smogu, ale na pewno pozytywnie wpłyną na jego jakość oraz na nasze samopoczucie.

Ekologiczne sprzątanie – Urszula Giercarz

Od kilku miesięcy sprzątam mieszkanie wodą, octem oraz sodą oczyszczoną. Wyeliminowałam wszystkie środki chemiczne i dbam o czystość naturalnymi metodami. Informacje zawarte w książce spokojnie można znaleźć w internecie. Książka nie wniosła do mojego życia nic specjalnego.

Czego najbardziej żałują umierający – Bronnie Ware

Ja doskonale zdaję sobie sprawę, że czas jaki mamy na ziemi jest ograniczony. Może dlatego nie boję się śmierci. Robię wszystko, żeby nie marnować czasu oraz szans jakie dostaję od losu. 

Mam świadomość jakich rzeczy mogą żałować ludzie przed śmiercią. Mimo to sięgnęłam po tę książkę i wiele razy musiałam ocierać płynące z oczu łzy. Trudno było mi uwierzyć w historie ludzi, którzy dopiero na moment przed śmiercią uświadamiali sobie, że zbyt mało czasu poświęcali bliskim, na rozwijanie pasji i nie pozwalali sobie na szczęście. 

Codziennie widzę osoby, które odkładają życie na potem. Pracują dużo, żeby zarobić na rzeczy, które mają pokazać ich status społeczny. Biorą kredyty, które sprawiają, że decyzja o zmianie pracy na taką która sprawia radość jest o wiele trudniejsza. Mówią, że będą podróżować jak tylko dostaną awans i więcej będą zarabiać. 

Jeśli czujesz, że odkładasz życie na potem – przeczytaj te książkę.

Factfulness – Hans Rosling

Autor w bardzo przystępny sposób pokazuje nam jak mało wiemy o świecie i w jak czarnych barwach go widzimy. Pisze o tym, że większość wybitnych naukowców i wysokiej rangi polityków nie zna odpowiedzi na takie pytania jak: Ile dziewcząt kończy szkołę podstawową w krajach o niskich dochodach? Jaka jest obecnie średnia długość życia? Ile dzieci będzie na świecie w roku 2100?

Polecam tę książkę, jeśli lubisz być zorientowany w tym co rzeczywiście dzieje się na świecie. Książka otwiera oczy i pokazuje jaki wpływ na postrzeganie przez nas świata mają media, a w szczególności telewizja.

Kompas dietetyczny – Bas Kast

Rzetelna i dobrze napisana książka o żywieniu. Autor w ciekawy sposób obala popularne mity żywieniowe i podpowiada jak jeść zdrowo i nie zwariować. To dobra książka dla początkujących dietetyków i osób, które chcą wiedzieć więcej.

Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii. – Małgorzata Rejmer

Przeczytałam tę książkę z polecenia mojej przyjaciółki Kamili przed wyjazdem do Albanii. Uważam, że to obowiązkowa lektura dla osób, które wybierają się w tamtym kierunku. Nie zrozumiałabym wielu kwestii na jakie natknęłam się podczas mojej podróży. Książka jest szokująca, a jej czytanie doprowadzało mnie wielokrotnie do łez.

Chrobot – Tomek Michniewicz

Przez długi czas wierzyłam, że każdy z nas może osiągnąć sukces. Wierzyłam, że wystarczy tylko cierpliwie pracować i wszystko jest możliwe. 

A to nie prawda. I książka Tomka Michniewicza jest na to świetnym dowodem. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele mieliśmy szczęścia rodząc się w Polsce. Mamy dostęp do darmowej edukacji. Służba zdrowia może nie jest najlepsza, ale każdy z nas ma szansę na szczepionki i w razie nagłego wypadku mamy przejezdne drogi i możemy dotrzeć szybko do szpitala. Nie cierpimy także z powodu głodu. Nikt nam nie wybiera męża i nie mówi nam kiedy jest odpowiedni czas na ślub. Wydaje nam się, że to jest standard i to wszystko po prostu nam się należy. Nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ na nasze życie ma nasze miejsce urodzenia. 

Chrobot to zbiór historii zwykłych ludzi z siedmiu zupełnie różnych krajów. Historie opowiadane są równolegle w czasie, dzięki czemu różnice w wychowaniu, dojrzewaniu oraz funkcjonowaniu w dorosłym życiu są bardzo wyraźne. Polecam tę książkę każdemu.

Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji – Miłosz Brzeziński

Żałuję, że Głaskologię kupiłam w wersji audio. Nie dlatego, że trudno się jej słucha. Wręcz przeciwnie. Wersja audio czytana przez samego autora jest świetna i umilała mi przygotowywanie śniadania oraz sprzątanie. Te książkę powinno się jednak czytać na papierze z zakreślaczem w ręku robiąc notatki. 

Po przesłuchaniu tej książki miałam smutną refleksję. Gdyby ta książka była obowiązkową lekturą szkolną to na świecie żyłoby się lepiej. 

Z budowaniem relacji jest tak jak z pieniędzmi. Nikt nas nie uczy jak budować i dbać o relacje, a później dziwimy się, że związki się rozpadają, a w internecie rozlewa się hejt.

Z książki Miłosza dowiesz się, że wspieranie kogoś w pracy oraz w życiu przynosi więcej korzyści niż jedynie surowe rozliczanie z zadań. Docenianie czyichś mocnych stron i cieszenie się z jego sukcesów jeszcze bardziej wzmacnia pozytywne tendencje. Natomiast ciągłe skupianie się na wadach i niedociągnięciach powoduje, że ludzie popełniają jeszcze więcej błędów, a z czasem dystansują się wobec własnej pracy i w końcu w ogóle przestają się starać. 

Ja sama wierzyłam w wiele mitów, które obalone są w Głaskologii. Autor nie opowiada o własnych doświadczeniach. W lekki i żartobliwy sposób przedstawia wyniki badań i pokazuje niezbite dowody na prawdziwość stawianych tez. Moim zdaniem każdy powinien przeczytać tę książkę. 

Grywalizacja – Paweł Tkaczyk

Nigdy nie grałam w gry komputerowe i nie rozumiałam ich fenomenu. Interesuje się za to marketingiem i lubię twórczość oraz głos Pawła. Dlatego zdecydowałam się przesłuchać Grywalizację. To świetna pozycja dla osób, które chcę zrozumieć mechanizm gier i przenieść go do swoich działań marketingowych. Wiele rzeczy mnie zaskoczyło. Słuchałam tej książki z zaciekawieniem.

Biznes czyli sztuka budowania relacji – Miłosz Brzeziński

Świetna książka o tym jak budować relacje w zespole i jak osiągać ponadprzeciętne wyniki. W książce „Biznes czyli sztuka budowania relacji” Miłosz Brzeziński uzmysławia i inspiruje. Tych, którzy chcą odnieść sukces i tych, którzy już go odnieśli – i podążają ku nowym wyzwaniom. Odpowiada na nurtujące pytania – m.in. czy jesteśmy genetycznie zaprogramowani do pracy w zespole? Na czym polega bycie prawdziwym menedżerem? Czy ekspert musi być arogancki? Dlaczego uczniom wmawia się, że powinni się doskonalić w obszarach, gdzie idzie im najgorzej?

Morfina – Szczepan Twardoch

Uwaga, opinia będzie bardzo subiektywna. Morfina to najbardziej męcząca książka jaką czytałam. Główny bohater wywoływał we mnie odrazę, a jego historia jest nudna jak flaki z olejem. Chciałam przeczytać coś bardziej ambitnego, ale najwyraźniej mam zbyt mało wyrafinowany gust 😉 Nie polecam.

Tamtego życia już nie ma – Marta Zdzieborska

Bardzo dobry reportaż o uchodźcach w Polsce. Poruszające historie osób, które opuściły swoją ojczyznę oraz bliskich, żeby znaleźć lepsze życie w Polsce. Książka pozwala lepiej zrozumieć ludzi, którzy uciekają z własnego kraju.

Odwaga bycia nielubianym – Kishimi Ichiro

Świetna książka o tym jak stać się wolnym człowiekiem, nie przejmować się opinią innych i cieszyć się życiem. Odwaga bycia nielubianym to ciekawa dyskusja doświadczonego filozofa z młodzieńcem, który ma wiele wątpliwości. Dzięki formie rozmowy historia jest bardzo dynamiczna i ciekawa. Widać ewolucję myślenia młodzieńca, który jest przytłoczony życiem. Polecam wszystkim osobom, które chcą uwolnić się od oczekiwań innych ludzi.

Nieświadome wybory. Ukryte czynniki wpływające na nasze zachowanie – Jonah Berger

Jeśli wydaje Ci się, że wszystkie decyzje jakie podejmujesz są świadome – mylisz się. Autor w zabawny i przystępny sposób omawia wiele badań naukowych, które pokazują jak nasze środowisko wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Ciekawa książka, polecam jeśli chcesz nauczyć się podejmować bardziej trafne decyzje.

Życiologia czyli o mądrym zarządzaniu czasem – Miłosz Brzeziński

Miłosz zdecydowanie zdominował to zestawienie książek. Przesłuchałam trzy audiobooki Miłosza i każdy z nich zrobił na mnie duże wrażenie. Życiologia opowiada o tym jak pielęgnować trzy ogrody jakie mamy w życiu. Pracę, dom oraz czas wolny. Opowiada o tym, jak ważne jest dbanie o równowagę i poświęcanie czasu wszystkim trzem ogrodom. Podpowiada jak zadbać o nasze pasje i po co to właściwie robić. Ja zgadzam się z Miłoszem w stu procentach. Śmiałam się i przytakiwałam słuchając Życiologii.

Kolejne zestawienie książek już na koniec roku 😉

Pozostałe wpisy z tej seri:

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona
Iwona
3 lat temu

Wow! Bardzo inspirująca lista, zapisałam sobie spisie „to read” chyba 2/3 pozycji 😀 O ile literaturę piękną wybieram sobie intuciyjnie, to w przypadku treści motywacyjnych czy couchingowych, dot. mindfulness itd. wolę zasięgnąć opinii zanim sięgnę po książkę, żeby zwyczajnie nie tracić czasu. Mam bardzo mało czasu na czytanie, czasami nic, choć staram się poświęcić temu choć 10 min przed snem i zamiast przeglądać bezmyślnie ig coś sobie poczytać. Dzięki temu w ciagu roku wpada parenaście książek. Może nie dużo, ale liczę siły na zamiary i się nie spinam 🙂

Paweł Tkaczyk
3 lat temu

Cieszę się, że się znalazłem na liście 😉

Bądź na bieżąco

instagram.com/owsianapl