Najlepsze napoje na upały to gorący temat. Każdy z nas wie, że kiedy termometr wskazuje 35 stopni powinniśmy zadbać o nawodnienie. Mało kto chce jednak pić ciepłą wodę, która nie gasi wcale pragnienia. Dlatego przychodzę do was z najlepszymi napojami na upały, które sama piję codziennie.
Lemoniada bazylia – cytryna
Lemoniada z bazylią i cytryną to mój hit ubiegłego lata. Ten przepis pochodzi z mojego pierwszego ebooka “Gotuj z radością”. Moi znajomi zawsze domagali się tej lemoniady kiedy wpadali do mnie w upalne dni. Każdy wie, że mięta idealnie sprawdza się jako dodatek do lemoniady. Ale czy próbowaliście kiedyś dodać do napoju bazylię?
Składniki:
- 1 cytryna
- 2 szklanki wody (najlepiej gazowanej, ale plastik – więc kranówka)
- 1 łyżka ksylitolu
- garść świeżej bazylii
- kilka kostek lodu
Do dzbanka wrzuć posiekaną bazylię, ksylitol oraz sok z jednej cytryny.
Ugnieć łyżką. Dodaj lód i zalej gazowaną wodą.
Herbata mrożona z brzoskwiniami
Wiem, że wiele osób uwielbia napoje typu ice tea. Całe szczęście ja nie przepadam za tym sztucznym smakiem i nie muszę walczyć ze sobą podczas wizyty w sklepie. Udało mi się stworzyć przepis, który smakuje tak jak brzoskwiniowa ice tea z butelki TYLKO LEPIEJ, bo bez sztucznego posmaku! Jak tylko dorwiecie brzoskwinie na targu – koniecznie spróbujcie tego napoju. Ten przepis również pochodzi z mojego pierwszego ebooka “Gotuj z radością”.
Składniki:
- 1 szklanka mocnej czarnej herbaty
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki ksylitolu / erytrolu
- 1 cytryna
- 1 brzoskwinia
- kilka kostek lodu
Czarną herbatę wymieszaj z ksylitolem i schłodź.
Do dzbanka wrzuć pokrojone brzoskwinie oraz kostki lodu. Wlej wodę, herbatę z ksylitolem oraz sok z jednej cytryny. Możesz wrzucić listki mięty.
Brzoskwinie zjedz po wypiciu herbaty. Najlepiej smakuje kiedy postoi kilka godzin w lodówce.
Kranówka z ogórkiem, miętą i cytryną
To najprostszy sposób na picie większej ilości wody w upalne dni. Nie ma nic gorszego niż ciepła kranówka, kiedy chce się nam pić. Wiem, że to banalny pomysł, ale sama praktykuję go dopiero od niedawna. Może pomoże wam albo waszym domownikom polubić się z wodą z kranu.
- kilka plasterków ogórka
- kilka plasterków cytryny
- gałązka mięty
- woda z kranu
Do butelki lub słoika (użyj tego co masz w domu i co zmieści się w Twojej lodówce) wrzuć ogórka, cytrynę oraz miętę. Zalej wodą i wstaw na noc do lodówki. Kolejnego dnia podziękujesz sobie za to 🙂
Cold brew coffee
Cold brew brzmi bardzo egzotycznie i skomplikowanie. Nic bardziej mylnego! Poza tym, że trzeba poczekać całą noc na pyszny kawowy napój prostsza w wykonaniu jest tylko kawa rozpuszczalna 😉 Tutaj nie musisz nawet gotować wody!
Tak przygotowana kawa jest zupełnie inna. Jest pozbawiona goryczy i ma bardzo delikatny smak. Jeśli nie lubisz gorzkiej, czarnej kawy cold brew może ci zasmakować. Ja piję tę kawę codziennie. Jeśli zdarzy mi się zapomnieć zalać kawy na noc jestem na siebie zła, bo latem nic nie smakuje lepiej.
Składniki:
- 35 g zmielonej kawy
- 2 szklanki zimnej, przefiltrowanej wody
Zmieloną kawę wsyp do słoika lub butelki. Zalej wodą i wymieszaj. Naczynie nakryj pokrywką i wstaw do lodówki. Ja zostawiam na ok 10 godzin, ale niektórzy radzą pić cold brew po 12 godzinach. Zaparzoną na zimno kawę należy przelać przez filtr papierowy
Cold brew tea
W ziemie uwielbiam pić herbatę, ale latem rzadko sięgam po ciepłe napoje. Chyba że… herbata jest parzona na zimno. Ta herbata zmieniła moje życie! Jest banalnie prosta w wykonaniu
Do przygotowania cold brew tea możesz wykorzystać dowolną herbatę liściastą. Świetnie sprawdzi się zielona herbata z dodatkami lub owocowa mieszanka. Ja wykorzystałam dzięki temu wszystkie herbaty jakie zalegały w moim mieszkaniu. Teraz kupuję ziołowe mieszanki z trawą cytrynową i owocami.
Składniki:
- 2 łyżeczki dowolnej herbaty liściastej
- 2 szklanki wody
Herbatę zalej wodą wieczorem i wstaw do lodówki na noc. Rano przelej przez sitko i podawaj z kostkami lodu. Możesz dodać cytrynę
Jeżeli chciałbyś zacząć gotować więcej zdrowych, smacznych posiłków, ale nie masz na nie pomysłu, wypróbuj przepisy dostępne w moim Jadłospisie z najlepszymi przepisami z e-booków. Dwutygodniowy jadłospis jest dostępny w 4 kalorycznościach – 1700, 1800, 1900 i 2000 kcal i w każdej wersji diety – tradycyjnej, pescowegetariańskiej, wegetariańskiej i wegańskiej.