0
lifestyle

Jak stworzyć eBooka i ile to kosztuje?

Tworzenie ebooka zacznij od dobrego pomysłu

Nie planowałam nigdy wydania płatnego ebooka z przepisami. Ten pomysł zrodził się bardzo spontanicznie, ale czułam od razu, że to dobra myśl. W czerwcu stworzyłam darmowego ebooka, żeby zachęcić was do zapisu na mój newsletter. Pobrało go już ponad 2200 osób i to był dla mnie znak, że taka forma zapisu przepisów jest dla was atrakcyjna. Chciałam jednak stworzyć coś lepszego, ładniejszego, bardziej wartościowego.

Stworzenie darmowego ebooka zajeło mi dwa dni. Spisałam przepisy w wordzie i wkleiłam zdjęcia, które już wcześniej zrobiłam. Plik zapisałam w formie pliku pdf. Po zapisie na newsletter jest on automatycznie wysyłany na maila. Ebook jest darmowy, bo nakład pracy oraz czasu był nie wielki i nie musiałam inwestować w niego pieniędzy.

Mojego darmowego ebooka możecie nadal pobrać zapisując się na mój newsletter po prawej stronie bloga.

Od pomysłu do realizacji

Skoro miałam już pomysł zaczęłam wcielać go w życie. Spisałam wszystkie moje najlepsze przepisy i pomysły. Postanowiłam, że w ebooku znajdzie się 50 przepisów na śniadania, małe i duże dania, desery i napoje. Starałam się codziennie zrobić dwa zdjęcia i spisać dokładny przepis. Oprócz tego policzyłam wszystkie wartości odżywcze każdego z przepisów. Przepisy z wartościami odżywczymi zapisałam w dokumencie word, a obrobione zdjęcia umieściłam na dysku. Ta część była dla mnie najprostsza.

Gotowy tekst przekazałam do korekty i spotkałam się z grafikiem. Mój projekt powierzyłam Kasi Podborowskiej (na instagramie znajdziecie ja jako @podborkowska). Powiedziałam jej o moich pomysłach i ustaliłyśmy szczegóły projektu. Kasia miała sprawić, żeby ebook był piękny. Muszę przyznać, że praca Kasi jest warta każdej wydanej złotówki, bo ebook wygląda fantastycznie! Poniżej jest jedna ze stron ebooka. Przepis jest o wiele bardziej przejrzysty i posiada obrazkowe oznaczenia.

 

Kiedy grafik zajmował się ebookiem ja musiałam stworzyć miejsce do sprzedaży. I tutaj zaczęła się jazda bez trzymanki.

Gdzie sprzedawać ebooka?

Można zlecić stworzenie sklepu internetowego, ale to są bardzo duże koszty. Przy jednym produkcie zupełnie się to nie opłaca. Ja mam bloga na WordPressie i postanowiłam to wykorzystać. Zainstalowałam wtyczkę woocommerce i dodałam mojego ebooka jako produkt.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL stanowi gwarancję bezpieczeństwa w trakcie przeglądania strony, wypełniania formularzy internetowych, przesyłania danych oraz dokonywania transakcji internetowych. Dlatego na stronach sklepów internetowych lub witrynach, przez którą są przekazywane jakiekolwiek dane odwiedzających jest on wręcz wymagany. Ja oczywiście go nie miałam, bo nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Na szczęście mój znajomy uświadomił mnie, że powinnam o to zadbać. Instalacja zajęła mi pół dnia i kosztowała jakieś 20 zł. Niby drobnostka, ale kolejna rzecz, o której nie miałam pojęcia.

Kwestie prawne (Regulamin oraz polityka prywatności)

Zanim rozpoczniesz sprzedaż musisz zadbać o kwestie prawne. Ja dowiedziałam się wszystkiego z artykułu zamieszczonego na blogu PRAKREACJA, o tym jak legalnie sprzedawać produkty elektroniczne. Kiedy przeczytałam ten artykuł rozbolała mnie głowa, bo nie byłam świadoma wielu kwestii. Do obiecanej premiery było trzy dni, a ja nie miałam ani regulaminu, ani polityki prywatności. Nie miałam czasu na kontakt z prawnikiem, nie przewidziałam tego również w budżecie. Podobno można stworzyć takie dokumenty na własną rękę, ale ja wolałam nie ryzykować. Zdecydowałam się na kupno gotowych wzorów, które należy dopasować do mojego produktu. Miałam wątpliwości, bo ten produkt nie był najtańszy, ale za rękę przeprowadził mnie przez proces tworzenia niezbędnych dokumentów. Warto było zainwestować 521 zł w zakup tego pakietu.

Wybór sposobu płatności

Chciałam, żeby zakup ebooka był jak najprostszy i nie wymagał robienia przelewu tradycyjnego. Spośród wielu firm (PayU, Tpay, DotPay, Przelewy24) wybrałam Przelewy24. Nie było opłaty aktywacyjnej, a prowizja wynosi ok 1,9%. Aktywacja konta wymaga zwrotnego przelewu, przesłania skanu dokumentów oraz akceptacji strony sprzedażowej (musi ona posiadać m.in. wymieniony wyżej regulamin). Trwa to nawet kilka dni, więc warto zadbać o to wcześniej. Dodatkowo zarejestrowałam się w PayPal, z uwagi na prośby osób, które mieszkają za granicą.

Połączenie wszytskich elementów

Tutaj nie poradziłam już sobie sama, musiałam poprosić o pomoc specjalistę. Miałam już gotowego ebooka, regulaminy, zainstalowałam wtyczkę woocommerce, moje konto na paypal i przelewy24 było aktywne, miałam opis produktu, ale nie potrafiłam połączyć tego w całość. Ostatnie elementy połączył specjalista od wordpressa i ebook był już gotowy do sprzedaży.

Teraz czuje ogromną radość i satysfakcje, ale dwa dni przed premierą rwałam włosy z głowy, panikowałam i nie mogłam spać.

Podsumowanie kosztów

 • Projekt graficzny – 3075 zł
 • Korekta tekstu – 550 zł
 • Regulamin oraz polityka prywatności – 521 zł
 • Pomoc w instalacji wtyczki oraz konfiguracji sprzedaży – 70 zł
 • Certyfikat SSL – 20 zł

RAZEM: 4236 zł (a w koszty nie jest wliczona moja praca)

Koszty, które ponoszę bez względu na sprzedaż ebooka. Jeśli nie masz swojej strony warto o nich pamiętać:

 • Domena ok 50 zł rocznie
 • Serwer ok 100 zł rocznie

Dodatkowo koszty ponoszone z tytułu posiadania własnej działalności gospodarczej

 • Koszty związane z działalnością gospodarczą ok 500 zł miesięcznie (mały ZUS przez pierwsze dwa lata)
 • Księgowość ok 200 zł miesięcznie

Każda nowa rzecz jaką robimy jest trudna i stanowi wyzwanie. Teraz stworzenie takiego ebooka wydaje mi się bułką z masłem! Mam nadzieję, że moje doświadczenia będą dla was pomocne i nie popełnicie moich błędów.

A jeśli chcesz wesprzeć moją pracę i wysłać mnie na wakacje kup mojego ebooka i GOTUJ Z RADOŚCIĄ!

Sprawdź także

4 komentarze

 • Reply
  Pat
  3 września 2018 at 16:19

  Gratuluje ebooka !;) Ludzie gdy się pytają “dlaczego to tyle kosztuje” powinni wejść i właśnie przeczytać ten post. Koszta ukryte i dni przepracowane to nic w porównaniu z ceną.
  Też mam ebooki ( przepisy tylko wegańskie ) i sama się wszystkim zajęłam, koszt około 200zł calość, ale to co masz wszystko wypisane zrobiłam sama, ( z małą pomocą brata przy stworzeniu sklepu ) metodą prób, błędów i przepłakanych nocy. Warto było !

  Powodzenia w sprzedaży !

  • Reply
   Owsiana
   3 września 2018 at 19:33

   Tylko my wiemy ile to kosztuje 😉 dziękuję!

 • Reply
  Ewa
  3 września 2018 at 20:30

  Justyna gratuluję 🙂

 • Reply
  Domi
  29 września 2018 at 21:52

  Ale super post😁💙 dzięki Justyna za te wszystkie informacje! Bardzo przydatne dla mnie.

Leave a Reply