fbpx

Czego szukasz?

Jak obliczyć kcal posiłku?

Obliczenie wartości energetycznej posiłku jest bardzo proste i można to zrobić bez specjalistycznej wiedzy. Dziś pokaże wam dwa sposoby na obliczenie kaloryczności waszych posiłków.

Sposób pierwszy trudniejszy (liczenie kcal bez użycia aplikacji)

Zaczynasz od spisania na karteczce wszystkich składników potrawy oraz ich gramaturę.

Posłużę się przykładem budyniu z kaszy jaglanej, który znajdziecie w moim darmowym ebooku. (Jeśli nie masz jeszcze mojego ebooka, zapisz się na mój newsletter. Formularz znajdziesz po prawej stronie na blogu).

 • 50 g suchej kaszy jaglanej
 • 400 g mleka
 • 40 g suszonych daktyli (ew. słodzik/miód)
 • 10 g prawdziwego kakao

Następnie wyszukujesz w internecie ile dany produkt ma kcal na 100 g. Ja najczęściej używam strony Ile waży. Na ten stronie możesz także sprawdzić ile waży jeden daktyl, łyżka kakao oraz szklanka mleka.

 • Kasza ma 348 kcal / 100 g
 • Mleko 2% ma 50 kcal / 100 g
 • Daktyle mają 290 kcal / 100 g
 • Kakao ma 303 kcal / 100 g

W kolejnym kroku mnożysz ilość użytego produktu razy ilość kcal na 100 g. Jeśli używasz 50 g kaszy mnożysz 0,5 * ilość kcal na 100 g jakie ten produkt zawiera. (0,5 ponieważ jest to połowa ze 100 g)

 • 0,5 * 348 kcal = 174 kcal
 • 4 * 50 kcal = 200 kcal
 • 0,4 * 290 kcal = 116 kcal
 • 0,1 * 303 kcal = 30 kcal

Na koniec sumujesz wszystkie produkty.

RAZEM: 538 kcal

Sposób drugi łatwiejszy (z użyciem aplikacji)

Pobierasz aplikację myfitnesspal lub fitatu na swój telefon. W takiej aplikacji możesz wprowadzić swoje dane oraz ustalić dziennie zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie możesz wpisać wszystkie produkty jakie jesz w ciągu dnia. Dzięki temu możesz sprawdzić czy nie przekraczasz swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Ta metoda jest o wiele prostsza. Wystarczy wyszukać dany produkt, wpisać gramaturę, a aplikacja wszytsko policzy za nas sama.

 


 

Mam nadzieję, że nie będziecie już mieli problemu z obliczeniem kaloryczności waszego posiłku.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emka
Emka
3 lat temu

A mam pytanko. Czy obróbka termiczna produktu ma wpływ na zmianę jego kaloryczności? Obiło mi się gdzieś o uszy, że np. ugotowany ryz, makaron czy kasza jaglana ma mniejszą kaloryczność co ten sam produkt, ale surowy…

karolina
karolina
10 miesięcy temu
Reply to  Owsiana

witam, a jak obliczyć wartość np. rosołu jeśli z warzyw które tam są zjem tylko marchew i część mięsa (odejmując kości oraz ilośćmięsa zjedzoną przez innych domowników)

Laik
Laik
8 miesięcy temu

mam pytanie dot kaszy jaglanej, w kalkulatorze obok zdjęcia podano że 100g=348kcal, natomiast poniżej przelicznik z aplikacji podaje że 100g=174kcal. Którą wartość przyjąć?

Marta Kłopotowska
8 miesięcy temu
Reply to  Laik

100 gramów suchej kaszy jaglanej ma 348 kcal 🙂

Marta
Marta
4 miesięcy temu

Dzień dobry, może Pani mogłaby wyjaśnić mi pewne rzeczy. Próbuje żywić się zdrowo i obecnie staram się policzyć ile zjadam dziennie kalorii i nie rozumiem po co w ogóle podana jest kaloryczność np. przytoczonej tu suchej kaszy jaglanej skoro chyba wszyscy jedzą ją gotowaną? Gdy przygotowuje np kaszę, ważę ją przed ugotowaniem, wychodzi np 50 g, gotuje ją i jej kaloryczność to 174:2=87 kcal? Czy 348:2=174kcal?
Rozumiem, że ciężko obliczyć kaloryczność rosołu, ale np sosu pomidorowego z warzywami czy bolońskiego? Czy odliczam kaloryczność dodając kalorie wszystkich składników jakich użyłam np 200 g passaty ma ileś tam kcal + 400g mięsa czy warzyw, które ma ileś tam kcal, dziele przez ilość porcji i wychodzi mi kaloryczność mojej porcji sosu?
Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

Marta Kłopotowska
3 miesięcy temu
Reply to  Marta

Czesć! Kaloryczność i gramaturę dań sprawdzamy przed obróbką termiczną. Jeśli 100 g suchej kaszy ma 348 kcal to jeśli używasz 50 gramów dzielisz tą wartość na 2 🙁

Robiąc przykładowo opisany przez Ciebie sos dodajesz 200 g passaty (Sprawdzasz kaloryczność) + 400 g mięsa (sprawdzasz kcal) i jeśli wyjdzie przykładowo 400 kcal, a Ty ten sos wykorzystujesz na 4 porcje to jedna porcja sosu ma 100 kcal 🙂

Marta
Marta
3 miesięcy temu

Ok, dzięki za odpowiedź ?
To liczyłam, że 50 g kaszy ma 87 kcal, czyli, że zjadam mniej kcal niż faktycznie zjadam, no to pięknie ?

Bądź na bieżąco

instagram.com/owsianapl