0
lifestyle

Jak nauczyć się nowego języka od zera? Moja nauka języka hiszpańskiego

Od kilku lat chciałam nauczyć się nowego języka. Znam angielski, ale moim zdaniem to za mało. Uwielbiam Hiszpanię, hiszpanów i hiszpańską muzykę, więc wybór języka był prosty. Tylko jak zacząć?

Kilka razy zabierałam się samodzielnie do nauki. Kupowałam nowy, śliczny zeszyt i wyszukiwałam w internecie informacji o podstawach języka. Mój zapał bardzo szybko opadał. Nie miałam pojęcia jak czytać nowe słowa, informacje w internecie były nie jasne, a gramatyka okazała się kosmicznie trudna. Poddawałam się po tygodniu.

Wydawało mi się, że sama dam sobie radę z nauką języka. Bardzo się myliłam. Podobno są osoby, które uczą się same języka od zera, ale ja do nich nie należę. Trzeba mieć dużo dyscypliny oraz samozaparcia. O ile jestem w stanie zmotywować się do codziennego treningu, o tyle mam trudności z motywacją do systematycznej nauki.

Zapisz się na kurs językowy

Na początku roku zawsze tworzę listę wyzwań na dany rok. Tym razem na liście znalazła się nauka języka hiszpańskiego. Nie było odwrotu, jeśli coś postanowię, to muszę to zrobić. Wiedziałam, że nie dam sobie rady sama, więc zapisałam się na kurs językowy do Porto Alegre w Poznaniu.

Ja wybrałam kurs hiszpańskiego od podstaw, który odbywa się dwa razy w tygodniu przez 4 miesiące. To był strzał w dziesiątkę. Grupy są małe, a zajęcia trwają 1,5 godziny. Każdy z nas ma szanse wypowiedzieć się na zajęciach przynajmniej kilka razy.

Moją jedyną obawą był lektor jeżyka hiszpańskiego, bo to on niego bardzo dużo zależy. Okazało się, że moją grupę uczy młoda i pełna zapału Kasia. Dzięki niej na zajęciach nigdy nie jest nudno, a ja przychodzę na nie z przyjemnością.

Moim zdaniem zajęcia dwa razy w tygodniu to jest minimum. Ucząc się nowego języka powinniśmy mieć z nim kontakt każdego dnia. Zajęcia mam dwa razy w tygodniu i dwa razy w tygodniu odrabiam też samodzielnie pracę domową. Staram się też pouczyć chociaż chwilę w inne dni tygodnia.

Oglądaj seriale

Angielskiego uczyłam się w szkole przez wiele lat. Rozumiałam tekst, umiałam pisać. Nie rozumiałam jednak nikogo, kto mówił po angielsku. Do czasu, aż zaczęłam oglądać seriale. Po obejrzeniu dziesięciu sezonów Gotowych na wszystko bez napisów rozumiałam prawie wszystko.

Po 3 miesiącach nauki hiszpańskiego znam już trochę słów, więc mogłam zacząć oglądać seriale. Dobrze jest znaleźć serial, który nas ciekawi i który będziemy oglądać z zaciekawieniem. Ja trafiłam na serial La casa de papel (dom z papieru), który wciąga od pierwszego odcinka. Serial oglądam z polskimi napisami, bo moje umiejętności językowe są jeszcze niewielkie. Dzięki oglądaniu seriali możemy osłuchać się z językiem, poznać struktury gramatyczne i nowe słowa.

Pracuj systematycznie i znajdź dobrą motywację

Kiedy jesteśmy dorośli nauka języka od zera jest trudniejsza, ale nie jest niemożliwa. Pracując systematycznie mamy szansę poznać nowy język. Najważniejsza jest dobra motywacja, jakiś powód, dla którego codziennie poświęcimy chwilę czasu na naukę.

Ja kocham podróże i poznawanie nowych ludzi. Znając angielski pewnie uda mi się dogadać w większości miejsc na świecie. Chciałabym jednak odwiedzić kiedyś Amerykę Południową i właśnie tam hiszpański na pewno mi się przyda. Po za tym hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem na świecie. Jest duże prawdopodobieństwo, że w podroży wpadniemy na kogoś, kto mówi w tym języku. 

Kurs wakacyjny

Jeśli nie masz planów na wakacje, może warto rzucić sobie wyzwanie nauki nowego języka? Porto Alegre oferuje wakacyjne kursy językowe intensywne (miesięczne) oraz półintensywne (dwumiesięczne). Ja niedługo kończę poziom A1 i na pewno zapisuję się na wakacyjny kurs językowy. Nie chcę robić sobie przerwy i skoro tak dobrze się bawię na lekcjach, chcę to kontynuować.

Więcej informacji na temat wakacyjnych kursów w Porto Alegre znajdziecie TUTAJ.

Jeśli chcesz dostać 15% rabatu na kurs językowy w Porto Alegre napisz do nich lub zadzwoń i podaj hasło OWSIANA 🙂

Sprawdź także

6 komentarzy

 • Reply
  Anonimowy
  3 czerwca 2018 at 21:45

  A jaką książę i serial polecasz do nauki angielskiego jeśli jestem na poziomie podstawowym?

  • Reply
   Owsiana
   19 czerwca 2018 at 10:42

   Mój pierwszy serial to były Gotowe na wszytsko 🙂 po obejrzeniu dziesięciu sezonów śmigałam po angielsku 🙂

 • Reply
  Anonimowy
  8 czerwca 2018 at 19:42

  Hej! Mogłabyś podać strony, na których oglądałaś seriale po angielsku lub hiszpańsku? Ja chyba mam pecha, bo nigdzie nie mogę nic znaleźć mimo wpisywania po polsku i po angielsku 🙁

  • Reply
   Martyna Michałkiewicz
   16 czerwca 2018 at 10:58

   Na Netflixie jest opcja wyboru języka 🙂

  • Reply
   Anonimowy
   18 czerwca 2018 at 15:55

   Seriale po hiszpańsku można oglądać na stronie "peliculashd.site", ale niestety nie ma tam opcji z napisami

  • Reply
   Owsiana
   19 czerwca 2018 at 10:28

   Ja oglądam na ororo.tv 🙂 można wybrać sobie napisy w jakim sie chce jezyku. 40 min dziennie mozna ogladac za darmo. Jeśli chcemy wiecej, trzeba wykupić subskrypcje 🙂

Leave a Reply