0
trening

Jak przygotować się do biegu survivalowego?

Biegi z przeszkodami, to bardzo ekscytujące przeżycie. Ja zakochałam się w nich już po pierwszym starcie, a był min dystans 10 km w Men Expert Survival Race. Dziś kilka słów o tym jak ja przygotowuje się do startu w ekstremalnych biegach.

Jak wcześnie należy zacząć przygotowania?  

To jest bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od tego jaki styl życia prowadzisz i czego oczekuje od biegu. Jeżeli chcesz dobrze się bawić i aktywnie spędzić czas, nie potrzebujesz specjalnych treningów. Szybciej lub wolniej, z pomocą innych uczestników, na pewno ukończysz bieg. Jeżeli zależy Ci jednak na jak najlepszym wyniku, nie obędzie się bez solidnych treningów.

 

 

Jak przygotowywałam się do startu dwa lata temu?

Moja decyzja o starcie była bardzo spontaniczna. Jeden z trenerów na mojej pierwszej siłowni zaproponował, żebym dołączyła do drużyny którą on przygotowuje. Start miał być 3 miesiące później. Byłam tak przerażona i zestresowana, że nie opuściłam żadnego treningu (a trenowaliśmy wtedy 3 razy w tygodniu o 6:30)!

Nasze treningi były na przemian siłowe oraz wydolnościowe. Trenowaliśmy z ciężarami, robiliśmy ogólnorozwojowy trening w formie stacji, biegaliśmy interwały na bieżni. Poza tymi trzema treningami, starałam się biegać dwa razy w tygodniu. To były moje biegowe początki i zazwyczaj robiłam 5 km. Przed moim startem w survivalu tylko raz w życiu przebiegłam 10 km.

 

 

Jak przygotowuje się teraz?

Nie mam specjalnego planu przygotowującego mnie do startu. Biorę udział w Survival Race przede wszystkim dla zabawy i poznania nowych ludzi. Nie jestem wielką fanką biegania, zdecydowanie bardziej wolę trening siłowy. Dzięki temu, że zapisałam się na survival race mam większą motywację, żeby od czasu do czasu opuścić siłownię i pobiegać. W końcu nie chcę narobić sobie wstydu 🙂

Ja biegnę 12 km już w maju i nie mogę się doczekać! Tym razem mam zamiar poprawić wyniki z ubiegłych startów.

Moje rady dla osób, które startują po raz pierwszy

Nie bój się! To moja najważniejsza rada dla debiutantów. Ja nigdy nie miałam problemów z zasypianiem, a przed pierwszym startem nie mogłam zmrużyć oka. Bałam się, że wypadnę najgorzej z całej drużyny i wszyscy będą musieli na mnie czekać. Podczas pierwszych minut biegu myślałam, że serce wyskoczy mi z klatki piersiowej. Byłam przekonana, że nie dobiegnę do końca! I co? Okazało się, że to ja poganiałam chłopaków na trasie! 🙂 Nawet matura nie dostarczyła mi tylu emocji.

Załóż stare, sprawdzone i wygodne buty. Na pewno nie zakładaj nowych leginsów 🙂 Nie martw się, że się zabrudzisz. Podobno kobiety płacą grube pieniądze za maseczki błotne, a Ty masz to w pakiecie 🙂 Uśmiechnij się i biegnij do przodu. To tylko zabawa!

Jeśli nadal masz wątpliwości, to zajrzyj do mojego posta o tym, dlaczego warto zapisać się na bieg z przeszkodami.

 

Sprawdź także

Brak komentarzy

    Leave a Reply