0
dieta trening

Stosowanie odżywki białkowej – czy jest jest konieczne?

Stosowanie odżywki białkowej

Wiele osób zaczynających przygodę z siłownią zastanawia się czy stosowanie odżywki białkowej jest konieczne. Odżywka białkowa jest w końcu jednym z najbardziej popularnych suplementów diety wśród osób aktywnych fizycznie.

Odżywka białkowa to zamiennik jedzenia. Proszek, z którego powstają szejki nie zawiera w sobie nic magicznego, poza białkiem. Takie białko znajdziesz również w mięsie, jajkach, rybach oraz nabiale. Poza produktami zwierzęcymi białko znajduje się w strączkach, zbożach oraz orzechach.

Białko jest jednym z trzech makroskładników i jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz budowania mięśni. Zapotrzebowanie na białko dla osoby, która nie trenuje, wynosi ok 1 g na kg masy ciała. Natomiast osoby aktywne fizycznie oraz sportowcy potrzebują więcej białka, bo od 1,5 do 2,8 g/kg masy ciała.

Jakie jest Twoje zapotrzebowanie na białko?

Przyjmijmy, że ważysz 60 kg i trenujesz 4 razy w tygodniu. 60 x 1,5 daje nam 90 g białka na dobę.

Wystarczy zjeść 3 jajka, 200 g piersi z kurczaka oraz 200 g twarogu, żeby dostarczyć sobie 90 g białka z pożywieniem. Moim zdaniem nie ma w tym nic trudnego.

Gdzie szukać białka?

Najlepszym źródłem białka jest oczywiście mięso, ryby oraz jajka. Dobrym źródłem są także produkty mleczne np. twarogi, sery i jogurty. Białko znajdziemy także w produktach roślinnych tj. rośliny strączkowe, ale jest to białko niepełnowartościowe. Dlatego wegetarianie i weganie muszą odpowiednio komponować posiłki, żeby dostarczyć wszystkich aminokwasów egzogennych. Wystarczy połączyć ciecierzycę z kaszą, żeby uzyskać pełnowartościowe białko.

Tutaj znajdziesz cztery pomysły na bogate w białko, roślinne śniadanie.

Czy stosowanie odżywki białkowej jest konieczne?

Stosowanie odżywki białkowej jest jak najbardziej uzasadnione u zawodowych sportowców. Mają oni o wiele większe zapotrzebowanie na białko i często nie są w stanie dostarczyć sobie tego makroskładnika z jedzenia. Białko z odżywki szybciej się wchłania, co jest dużą zaletą dla sportowców.

Jeśli trenujesz rekreacyjnie, kilka razy w tygodniu, nie musisz pić odżywki białkowej. Ja osobiście wolę jedzenie niż koncentrat białka w proszku. Po za tym jestem bardzo wyczulona na obecność słodzików i żadna odżywka mi nie smakuje.

Odżywka białkowa jest wygodna, kiedy nie mamy możliwości przygotować sobie posiłku. Jestem zdania, że nie powinno się zastępować całego białka w diecie odżywką. Należy pamiętać, że mięso, jajka oraz nabiał mają ważne dla nas witaminy oraz składniki mineralne. Odżywki ich nie posiadają.

Podsumowując – stosowanie odżywki białkowej nie jest koniecznością. Jeśli nie jesteś w stanie zaspokoić swojego zapotrzebowania na białko jedzeniem, możesz uzupełnić dietę odżywką. Jeśli wiesz, że nie będziesz mieć czasu i możliwości zjedzenia posiłku po treningu, możesz wypić odżywkę. Lepiej jest jednak czerpać białko z jedzenia.

Sprawdź także

8 komentarzy

 • Reply
  Anonimowy
  1 maja 2016 at 07:47

  Super wiedza podana w prosty dobitnie sposób. Próbuję przekazać żonie tą wiedzę ale jest odporna.

  • Reply
   Owsiana
   1 maja 2016 at 17:58

   Dzięki! 🙂
   Może niech zajrzy od czasu do czasu na mojego bloga 😛

 • Reply
  Tomasz Ostap
  16 stycznia 2017 at 17:14

  W przypadku treningu na siłowni odżywka białkowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy zbudować masę mięśniową, to białko jest nam niezbędne. Z drugiej strony czasem trudno jest dostarczyć je w formie produktów spożywczych. Jeden shake proteinowy zawiera średnio 30 g białka co jest idealnym uzupełnieniem diety. Nigdy jednak nie należy czynić z takiej odżywki głównego źródła białka:)

 • Reply
  newalcatraz
  28 lutego 2017 at 21:07

  Jak dla mnie odżywka białkowa to doskonałe uzupełnienie diety. W przypadku budowy masy potrzebujemy sporo białka. A nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednie ilości w tradycyjnych produktach!

 • Reply
  nawidelcu.pl
  24 czerwca 2017 at 15:47

  Odżywka białkowa na pewno powinna się znaleźć w menu każdego trenującego. Niemniej jednak nie można zapominać i innych źródłach białka jak choćby wątróbka drobiowa. Dieta musi być przede wszystkim zróżnicowana. Wtedy staje się jeszcze bardziej efektywna.

 • Reply
  czlowiek.info
  24 lipca 2017 at 20:42

  Chodząc na siłownie należy wyposażyć się przede wszystkim w motywację. Bez niej raczej nie osiągniemy efektów. Jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotna jest psychologia jeśli chodzi o cały proces treningowy. Tak więc odżywka białkowa, jakkolwiek pomocna, to jeszcze nie wszystko:)

 • Reply
  Aleksandra
  5 lipca 2018 at 09:13

  a ja zamiast tych sztucznych odżywek, które oprócz białka zawierają dużo innych niepotrzebnych rzeczy polecam naturalne białko konopi tzw HEMP. Naturalne, neutralne w smaku:) Wystarczy dodać miarkę do koktajlu (mleko roślinne, banan, daktyle, masło orzechowe ) . Koktajl jest rewelacyjny po treningu! Nie kupujcie gotowych szejków o nieznanym składzie, warto poświęcić kilka minut na domowy o wiele lepszy i zdrowszy: koktajl) Pozdrawiam:)

 • Reply
  Dawid
  5 lipca 2018 at 09:13

  WPC jest też dobrą opcją dla takich osób jak ja – po ciężkim treningu nie ma opcji żebym zjadł cokolwiek ‘stałego’, a przydałoby się uzupełnić białko, wtedy odżywka jest super opcją 🙂

Leave a Reply