fbpx

Czego szukasz?

Jesteś tym, co jesz

Każdy z was słyszał to hasło przynajmniej raz w życiu. Jest ono oklepane bardziej niż niedzielny schabowy. A może nawet jak „kocham Cię” wypowiadane dziesięć razy dziennie. Straciło swoją wartość i nikt nie zastanawia się już nad prawdziwością tego zdania. Do niedawna sama nie zdawałam sobie sprawy ile prawdy jest w tym krótkim powiedzeniu.


Jesteś tym, co jesz

Tylko o tym nie wiesz. Albo nie chcesz widzieć. Właśnie to zdanie powinno być motywatorem do zmian złych nawyków żywieniowych i rozpoczęcia przygody ze zdrowym odżywianiem. To zdanie zawiera ważną prawdę, a większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Zanim zaczęłam czytać książki dotyczące żywienia oraz ludzkiej fizjologii nie miałam bladego pojęcia o tym, jak ważna jest rola pokarmu w naszym życiu. Myślałam, że jedzenie to po prostu jedzenie. Ma dobrze smakować i zaspokoić głód. W dzisiejszych czasach, gdy mamy dostęp do produktów z całego świata jedzenie pełni zupełnie inne funkcje niż te pierwotne. Teraz jedzenie jest przyjemnością, lekarstwem na smutki, a nawet powodem do spotkań ze znajomymi. A co z zaspokajaniem potrzeb naszego organizmu?

Jedzenie powinno nas odżywiać

Kto jak kto, ale ja kocham jeść. Celebruje każdy posiłek, uwielbiam jadać w dobrych restauracjach i gotować pyszne rzeczy. Jedzenie jest jedną z najważniejszych części mojego życia. Nie znaczy to jednak, że na moim talerzu lądują przypadkowe produkty. Od czasu do czasu pozwalam sobie zaszaleć i jem to, na co mam ochotę. Na co dzień jednak kieruje się zdrowym rozsądkiem i sięgam po jedzenie, którego potrzebuje moje ciało. Jedzenie, które oczywiście jest dla mnie smaczne, ale jednocześnie dostarcza jak najwięcej wartości odżywczych.

Jesteśmy zbudowani z jedzenia

To jest synonim zdania tytułowego. Może to zdanie pozwoli wam bardziej zrozumieć o co chodzi w tym „jesteś tym, co jesz”. Tak naprawdę cały świat składa się z pierwiastków, o których uczyliśmy się na chemii. Nasze jedzenie i my jesteśmy zbudowani między innymi z węgla, azotu, wodoru, wapnia i wielu, wielu innych. Składamy się z takich samych pierwiastków co schabowy czy brokuł, tylko my jesteśmy organizmami bardziej złożonymi. Żeby żyć i prawidłowo funkcjonować potrzebujemy dostarczać naszemu ciału energii i materiału budulcowego. Samochód potrzebuje paliwa, a my węglowodanów, białek i tłuszczu. Nasze ciało zbudowane jest właśnie z tych składników. Jak myślicie, skąd organizm bierze materiał, żeby budować wasze organizmy? Dokładnie. Z jedzenia. Jeśli zjecie hamburgera w makdonaldzie albo byle jaką parówkę, wasze ciało wykorzysta to jako materiał budulcowy. Jeśli zamiast dobrej jakości masła będziecie używać margaryny do smarowania chleba, wasze błony komórkowe będą zbudowane z byle jakiego tłuszczu. Zaczynasz już wierzysz, że jesteś tym, co jesz?

Wybieraj jedzenie, którego potrzebuje Twoje ciało

Nie powinniśmy kierować się wyłącznie swoimi upodobaniami przy wyborze pokarmu. Oczywiście, że kocham czekoladę i mogłabym jeść ją codziennie. Wiem natomiast, że nie jest to rozsądne, więc już tego nie robię. Teraz staram się dostarczać mojemu organizmowi pełnowartościowego białka do budowania nowych komórek, odpowiednich tłuszczy do prawidłowego funkcjonowania błon komórkowych oraz układu nerwowego, a także złożonych węglowodanów dających mi energię do życia. Kocham jedzenie, ale wiem jaką tak naprawdę pełni ono funkcję. Przypomnij sobie o tym, kiedy będziesz sięgać po kolejnego batona na drugie śniadanie.

Warto poznać podstawy żywienia człowieka

Zachęcam was do zapoznania się z podstawową wiedzą na temat żywienia. Warto zrobić to dla siebie, bo ma to realny wpływ na jakość naszego zdrowia i życia. Wiem, że teraz wszystko jest w porządku, ale w przyszłości możesz odczuć konsekwencje dzisiejszych decyzji. I nie chodzi tu o stosowanie restrykcyjnych diet, bo nie tędy droga. Zasady racjonalnego odżywania to nie jest wiedza objawiona. Ja z przyjemnością podzielę się z wami tym, czego sama się już dowiedziałam. Chciałabym, żeby więcej osób zaczęło bardziej dbać o to, co kładzie na swój talerz. Czy do swojego ślicznego i jedynego samochodu wlelibyście najgorszej jakości paliwa? Nie sądzę. Tylko samochód zawsze można wymienić, a zdrowie ma się tylko jedno.

Dajcie znać w komentarzach, czy chcielibyście dowiedzieć się więcej o właściwej diecie. Chętnie stworzę dla was kompendium wiedzy dla żółtodziobów 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

Możesz polecić jakąś fachową literaturę na temat zdrowego odżywiania? 🙂 Jestem początkująca i muszę przyznać, że poza kolorowymi gazetami o zdrowym stylu życia z chęcią poczytałabym coś "pewniejszego" 🙂

Anonimowy
Anonimowy
7 lat temu

czekam z niecierpliwością na kompendium wiedzy dla nieobeznanych 😉

Aśka98
7 lat temu

Tez jestem za tym, byś przedstawiła jakieś dobre książki na temat żywienia 😉

lemur
7 lat temu

No pewnie, że jesteś tym co jesz wystarczy popatrzeć na Amerykanów heh xd

Bądź na bieżąco

instagram.com/owsianapl