0
Uncategorized

Jak zostać wegetarianinem?

Wokół wegetarianizmu krąży wiele mitów. Osoby, które wykluczają z diety mięso muszą przygotować się na tysiące żartów i milion głupich pytań. Ja byłam wegetarianką przeszło 3 lata, a konkretnie przez całe liceum. Jedna z czytelniczek zapytała mnie ostatnio jak przejść na wegetarianizm i nie nabawić się anemii. Chętnie opowiem o swoich doświadczeniach i udzielę kilku wskazówek jak zdrowo przejść na dietę roślinną.

Znajdź dobry powód, dla którego zrezygnujesz z mięsa

Musisz się liczyć z tym, że większość mięsożerców nie będzie w stanie zrozumieć Twojej decyzji. Od teraz będziesz przedmiotem żartów i przytyków. Przy każdym wyjściu na obiad ze znajomymi będziesz musiał odpowiadać na najgłupsze pytanie na świecie, a mianowicie: “A dlaczego ty nie jesz mięsa?” Bo nie, nie załatwi sprawy. Najlepiej będzie jak puścisz jakąś ckliwą gadkę o biednych zwierzątkach i masowej produkcji mięsa. Wymyśl coś dobrego. Ja zostałam wegetarianką, bo jedna z bohaterek książki Sparksa, którą wtedy czytałam, nie jadła mięsa. Pomyślałam, że też chce być wege, tak po prostu. Nie było w tym większej filozofii, a tłumaczyć się było trzeba.

Dieta wegetariańska może być zdrowa i bezpieczna

Jak zwykle ludzie, którzy najmniej wiedzą, mają najwięcej do powiedzenia. Na przykład, że od niejedzenia mięsa można nabawić się niedoboru białka i witamin, a nawet rozchorować się i umrzeć. Ilu to “ekspertów” w dziedzinie żywienia straszyło mnie tragicznymi skutkami mojej niepoważnej decyzji. Cóż, nadal żyję i mam się dobrze. Oczywiście, że źle skomponowana dieta wegetariańska może zaszkodzić zdrowiu. Tak samo jak szkodliwa jest dieta oparta na słodyczach, fastfoodach i innych śmieciach. Dieta wegetariańska może korzystnie wpłynąć na zdrowie, może poprawić wyniki badań i zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Największą bzdurą jest stwierdzenie, że wegetarianizm jest niezdrowy.

Wegetarianizm wymaga wiele pracy i wyrzeczeń

Osobie, która przez większą część życia jadła mięso może być na początku ciężko. Trzeba zapoznać się z zasadami zdrowej diety i komponowaniem zbilansowanych posiłków. Nie jest to zbyt trudne, zwłaszcza gdy lubi się gotować. W internecie można znaleźć masę przepisów na dania bez mięsa. Ba, całe blogi wypełnione jarskimi daniami. Najtrudniejsze jest to, że trzeba samemu zadbać o swoje posiłki. Od teraz nie zjesz kanapki w makdonaldzie, czy kebaba na mieście. Musisz z wyprzedzeniem myśleć, co zjesz dziś na obiad. Ja dzięki wegetarianizmowi nauczyłam się gotowania oraz samodzielności. Mieszkałam wtedy z rodzicami, a na obiad zawsze było mięso, albo zupa na mięsnym wywarze. Na początku jadłam same ziemniaki z surówką, ale to nie było zbyt mądre. Musiałam zacząć sobie gotować. Obudziło to we mnie pasję do kreatywnej kuchni i zdrowego odżywiania.

Jak zostać wegetarianinem?

Na początku postaraj się zgłębić bardziej ten temat. Dowiedz się co to białko i z jakich źródeł możesz je pozyskiwać. Zacznij gotować dania bezmięsne i sprawdź, czy Ci smakują. Kuchnia wegetariańska wcale nie musi być nudna i niesmaczna. To kwestia podejścia. Jeśli masz zamiar jeść tylko kanapki z serem, to odpuść sobie, bo rzeczywiście możesz zrobić sobie krzywdę. Wegetarianizm jest fajną przygodą i może Cię wiele nauczyć. Chociażby asertywności w odmawianiu kotleta 😉

Dlaczego wróciłam do mięsa?

Chociaż byłam wegetarianką przez 3 lata, nie było w tym jakiejś głębszej filozofii. Tak po prostu, chciałam być wege. Rok temu zrobiłam z tatą mojego faceta interes. On przestaje palić, ja zaczynam jeść ryby. I tak chciałam włączyć je do diety, a on tylko przyśpieszył moją decyzję. Nie wierzyłam, że rzuci dla mnie papierosy na stałe. Ale to zrobił i nie pali już ponad rok. Dlatego na jego imprezie urodzinowej, jako prezent ode mnie, zjadłam mięso. Mój facet uwielbia opowiadać historię jak po trzech latach niejedzenia mięsa zjadłam pieczonego dzika, prosię i jagnię. A na deser tatara. Boże, jakie to było pyszne.

Wegetarianizm może być zdrowy i może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Pod warunkiem, że będzie rozsądnie stosowany. Ja nie żałuję tych trzech lat wegetarianizmu, choć teraz uwielbiam steki i burgery. Od czasu do czasu oczywiście. 😉 Jeśli interesuje was temat wegetarianizmu, piszcie w komentarzach. Chętnie odpowiem na wasze pytania.

Sprawdź także

Brak komentarzy

    Leave a Reply