0
Uncategorized

10 powodów, dla których warto przejść na dietę bezglutenową

Skradła serca gwiazd, jest mega popularna i do tego wszędzie o niej mówią. Poznajcie ją, oto ona! Dieta bezgultenowa! Jeśli jest dla Ciebie jeszcze tajemnicą i dopiero zastanawiasz się, czy moglibyście zbudować razem udany, długoterminowy związek, dzisiejszy post na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości.

10 powodów dla których warto przejść na dietę bezglutenową:
1. Nie masz pojęcia co to gluten, a tym bardziej celiakia, ale chcesz być hipsterem. Po za tym marzysz o tym, żeby wstawiać na instagram fotki z hashtagiem #glutenfree.
2. Chcesz podążać za trendami i nie lubisz zostawać w tyle. Wszystkie koleżanki kupują produkty bezglutenowe i ciągle o tym gadają? Koniecznie przejdź na tę dietę, bo jeszcze wyrzucą Cię ze znajomych na fejsie.
3. Nie lubisz chleba, makaronu, naleśników, a na widok pizzy i burgera robi Ci się niedobrze? Doskonale! Bo właśnie te produkty oraz wszystkie inne wyprodukowane z pszenicy, owsa, jęczmienia bądź żyta są absolutnie zakazane. 
4. Masz za dużo pieniędzy i chętnie je wydasz na przesadnie drogie produkty ze znaczkiem przekreślonego kłosa.
5. Masz za dużo wolnego czasu i nie wiesz co z nim zrobić. Możesz zagospodarować go wtedy na przeszukiwanie internetu w celu znalezienia przepisów na jadalne dania bez glutenu.
6. Chcesz być jak gwiazda albo ulubiona celebrytka. W końcu wszystkie najsłynniejsze osoby jedzą tylko bezglutenowo.
7. Właściwie, to i tak nie lubisz jedzenia i jest Ci obojętne, że na obiad znowu ryż, a na śniadanie chleb z mąki kukurydzianej smakujący jak tektura. 
8. Nie masz własnego rozumu i wierzysz we wszystko co jest napisane na pudelku oraz w najnowszym wydaniu Przyjaciółki.
9. Ostatnia dieta już Ci się znudziła i szukasz nowych wrażeń i ograniczeń żywieniowych.
10. Masz za mało problemów na głowie i chcesz utrudnić sobie życie.
Dobra, a teraz na poważnie. Dieta bezglutenowa przeznaczona jest dla osób chorych na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Na celiakię choruje jakieś 1% społeczeństwa, choć ostatnio mówi się, że ta liczba wzrasta. Jeśli taka choroba zostanie wykryta, to ma się jednym słowem przewalone. A to dlatego, że gluten działa toksycznie na kosmki jelitowe takiej osoby (kosmki to takie narzędzie do wchłaniania składników odżywczych z jedzenia). W takim przypadku całkowita eliminacja glutenu z diety jest absolutnie konieczna.
A co to jest ten gluten? To jest białko zapasowe, które znajduje się w pszenicy, jęczmieniu, owsie i życie. Po za tym wiele produktów jest zanieczyszczonych glutenem na etapie produkcji, więc trzeba bardzo uważać na to, co się wybiera, bo gluten może być wszędzie.
Wydaje się, że spoko, da się zrobić, to tylko pszenica. Ale nasza dieta w większości składa się z produktów zbożowych. Chleb, bułki, makarony, ciasta, pizza, owsianka. Rzeczy do wyeliminowania jest naprawdę dużo. 
Skoro ludzie nie są chorzy na celiakię, to po co stosują dietę bezglutenową, pytasz. Pewnie dlatego, że jakiś niezwykle mądry naukowiec rzucił tezę, że to doskonały sposób na odchudzanie i remedium na wszystkie problemy. Gwiazdy to podchwyciły i proszę, nowa moda gotowa. 
Fakt, można schudnąć na tej diecie. Ale tylko dlatego, że bardziej dba się wtedy o to, co się wkłada do buzi. Po za tym rezygnuje się z wielu kalorycznych produktów i fast-foodów. Ale nie trzeba przecież eliminować z diety glutenu, żeby schudnąć.
Żadna dieta eliminacyjna nie jest dobra na dłuższą metę. W produktach zbożowych jest dużo ważnych witamin i minerałów. Nie powinniśmy z nich rezygnować, jeśli nie ma takiej konieczności. Oczywiście nikt nie zabroni Ci stosowania tej diety, możesz jeść jak chcesz. Warto czasami zgłębić temat i sprawdzić, czy modna teraz dieta rzeczywiście jest warta uwagi, czy może świat zapomni o niej w kolejnym sezonie.

Sprawdź także

Brak komentarzy

    Leave a Reply